Poniżej prezentujemy kolejny materiał od Damian Baran – fizjoterapeuta.

Ćwiczenia z serii stabilizacji stawu kolanowego.

Z piłką. Wzmacnia mięśnie pośladków oraz mięsień dwugłowy uda. Mięśnie pośladkowe średni i wielki), mimo, że znajdują się w dużej odległości od kolana, zapewniają stabilizację poprzez kontrolę rotacji stawu biodrowego. Odpowiednia kontrola mięśniowa biodra przekłada się na prawidłową oś pracy stawu kolanowego.

Z gumową taśmą. Niezwykle efektywne ćwiczenie wzmacniające mięśnie pośladkowe (średni i wielki). Wymienione mięśnie, oprócz zabezpieczania odpowiedniej osi pracy kolana, zapewniają stabilizację w obrębie miednicy tym samym zabezpieczają kręgosłup lędźwiowy.
Przykłady ćwiczeń dostosowuje się w odpowiednich etapach fizjoterapii urazów w obrębie stawu kolanowego lub w prewencji kontuzji.

Stabilizacja stawu kolanowego

Hej! :)Przedstawiam Wam 2 proste ćwiczenia z serii stabilizacji stawu kolanowego.Ćw 1. Z piłką. Wzmacnia mięśnie pośladków oraz mięsień dwugłowy uda. Mięśnie pośladkowe średni i wielki), mimo, że znajdują się w dużej odległości od kolana, zapewniają stabilizację poprzez kontrolę rotacji stawu biodrowego. Odpowiednia kontrola mięśniowa biodra przekłada się na prawidłową oś pracy stawu kolanowego. Ćw. 2. Z gumową taśmą. Niezwykle efektywne ćwiczenie wzmacniające mięśnie pośladkowe (średni i wielki). Wymienione mięśnie, oprócz zabezpieczania odpowiedniej osi pracy kolana, zapewniają stabilizację w obrębie miednicy tym samym zabezpieczają kręgosłup lędźwiowy.Przykłady ćwiczeń dostosowuje się w odpowiednich etapach fizjoterapii urazów w obrębie stawu kolanowego lub w prewencji kontuzji.Niebawem ciąg dalszy! 🙂

Opublikowany przez Damian Baran – fizjoterapeuta Wtorek, 15 marca 2016

Przysiad z Kettlebellem. Ważne, żeby równomiernie rozkładać obciążenie na prawą i lewą nogę. Tułów w linii prostej, stopy rozstawione na szerokość barków. Brzuch utrzymujemy lekko napięty.
Przedstawiono formę przysiadu do ok. 90 st. zgięcia w kolanie. Przysiad można pogłębić, jeżeli jest utrzymana poprawna technika i nie ma przeciwwskazań ze strony układu ruchu.

Zgięcie w biodrze na jednej nodze. Ważne, żeby kolano nogi podporowej było skierowane centralnie do przodu i lekko zgięte. Unikamy kierowania kolana do środka. Kontrola odbywa się za pomocą stawu biodrowego i zarządzających nim mięśni pośladkowych. Tułów w trakcie skłonu w linii prostej. Stopa nogi podporowej przylega do podłoża (nie unosimy przyśrodkowej części stopy ani palców).

Skok przy taśmie. Kolana utrzymujemy „wycelowane” centralnie do przodu zarówno przy wyskoku i lądowaniu.

Stabilizacja stawu kolanowego

Ćw. 1 – Przysiad z Kettlebellem. Zwracamy uwagę, żeby równomiernie rozkładać obciążenie na prawą i lewą nogę. Tułów w linii prostej, stopy rozstawione na szerokość barków. Brzuch utrzymujemy lekko napięty. Przedstawiłem formę przysiadu do ok. 90 st. zgięcia w kolanie. Przysiad można pogłębić, jeżeli jest utrzymana poprawna technika i nie ma przeciwskazań ze strony układu ruchu.Ćw. 2 – Zgięcie w biodrze na jednej nodze. Ważne, żeby kolano nogi podporowej było skierowane centralnie do przodu i lekko zgięte. Unikamy kierowania kolana do środka. Kontrola odbywa się za pomocą stawu biodrowego i zarządzających nim mięśni pośladkowych. Tułów w trakcie skłonu w linii prostej. Stopa nogi podporowej przylega do podłoża (nie unosimy przyśrodkowej części stopy ani palców).Ćw. 3 – Skok przy taśmie.Kolana utrzymujemy „wycelowane” centralnie do przodu zarówno przy wyskoku i lądowaniu.

Opublikowany przez Damian Baran – fizjoterapeuta Wtorek, 12 kwietnia 2016

Film z kolejnymi ćwiczeniami pomagającymi w budowaniu stabilizacji czynnej stawu kolanowego.
Za tego rodzaju stabilizacją stoi siła i kontrola napięcia mięśniowego w odpowiednim momencie. Dwa pierwsze ćwiczenia charakteryzują się dość dużą dynamiką, polecam je zaawansowanym osobom. W ostatnim ćwiczeniu możemy w prosty sposób kontrolować kolana (najlepiej przy lustrze).

Stabilizacja stawu kolanowego

Witam :)Zapraszam do obejrzenia filmu z kolejnymi ćwiczeniami pomagającymi w budowaniu stabilizacji czynnej stawu kolanowego. Za tego rodzaju stabilizacją stoi siła i kontrola napięcia mięśniowego w odpowiednim momencie. Dwa pierwsze ćwiczenia charakteryzują się dość dużą dynamiką, polecam je zaawansowanym osobom. W ostatnim ćwiczeniu możemy w prosty sposób kontrolować kolana (najlepiej przy lustrze).

Opublikowany przez Damian Baran – fizjoterapeuta Wtorek, 3 maja 2016