Poniższy tekst zaczerpnięty od Damian Baran – fizjoterapeuta.
Oceniamy technikę biegu pod kątem ustawienia stóp. Mamy tu typowy mechanizm prowadzący na przestrzeni czasu do przeciążenia m.in. ścięgna Achillesa, tkanek miękkich po przyśrodkowej stronie podudzia, problemy z bocznym przyparciem rzepki (wyraźniej po prawej stronie).
I teraz pytanie z rodzaju „co było pierwsze, jajko, czy kura?” Czy badany mechanizm jest wynikiem nieprawidłowego ustawienia miednicy, stawu biodrowego czy samej stopy? Na te i tuzin podobnych pytań staram się odpowiedzieć już na pierwszej sesji po przeanalizowaniu techniki biegu i przeprowadzeniu szeregu testów funkcjonalnych.
Często bywa tak, że uraz przeciążeniowy np. w obrębie ścięgna Achillesa jest wynikiem kompensacji występujących powyżej całego łańcucha biomechanicznego. W praktyce oceniamy całość!:)
Dobry wieczór wszystkim!Poniżej przykładowy film z analizy biegu. Oceniamy technikę biegu pod kątem ustawienia stóp. Mamy tu typowy mechanizm prowadzący na przestrzeni czasu do przeciążenia m.in. ścięgna Achillesa, tkanek miękkich po przyśrodkowej stronie podudzia, problemy z bocznym przyparciem rzepki (wyraźniej po prawej stronie). I teraz pytanie z rodzaju "co było pierwsze, jajko, czy kura?" Czy badany mechanizm jest wynikiem nieprawidłowego ustawienia miednicy, stawu biodrowego czy samej stopy? Na te i tuzin podobnych pytań staram się odpowiedzieć już na pierwszej sesji po przeanalizowaniu techniki biegu i przeprowadzeniu szeregu testów funkcjonalnych. Często bywa tak, że uraz przeciążeniowy np. w obrębie ścięgna Achillesa jest wynikiem kompensacji występujących powyżej całego łańcucha biomechanicznego. W praktyce oceniamy całość!:)Do zobaczenia w Fizjopunkcie!:)
Opublikowany przez Damian Baran – fizjoterapeuta Poniedziałek, 18 września 2017