Polar Vantage V – test

Do tej pory używałem innego produktu firmy polar M430. Zegarek dobry, jednak w moim przypadku głównym problemem była bateria – w aktywności ultra – powyżej 6 godzin niestety trzeba było doładowywać zegarek. I tak dużym plusem była możliwość doładowywania bez przerywania rejestracji treningu. Traciło się jednak odczyt pulsu z nadgarstka.

Ale wróćmy do testowanego zegarka

Najwyższy model w cenie katalogowej na stronie producenta kosztuje ponad 2000 zł (w wersji Titan jeszcze więcej) Oferuje potężny wachlarz rejestrowanych aktywności. Ma poważną przewagę nad mniejszym bratem Vantage M – pojemność baterii, obecność barometru i dotykowy ekran. Dla fanów triathlonu nie bez znaczenia będzie fakt pomiaru mocy biegowej (z nadgarstka) i możliwość sparowania z czujnikiem kadencji i prędkości montowanymi w rowerze. Wizualnie zegarki prezentują się podobnie. Vantage V jest nieznacznie wyższy i ciut cięższy (metalowa obudowa). Różnice nie pozostają bez wpływu na pracę zegarka. Rejestracja treningu z pomiarem tętna jest o 1/3 dłuższa niż w przypadku Vantage M. Ma to również wpływ na częstość ładowania w spokojniejszym okresie treningowym.

Ale po kolei.

Zegarek sportowy klasy premium

Materiały z których wykonano zegarek to elegancka metalowa (lub tytanowa) okrągła koperta z wyraźnym (240×240 px), kolorowym i dotykowym wyświetlaczem przykrytym GorillaGlass . W nowej serii Vantage jest możliwość wymiany pasków – te już w momencie zakupu występują w różnych kolorach. Zegarek w wersji czarnej bez najmniejszych oporów można nosić do marynarki. Nie kłuje w oczy kwadratowy kształt jak u poprzedników.

5 wygodnych przycisków umożliwiających szybkie sterowanie jest wspomagane ekranem dotykowym. Same przyciski posiadają poziome nacięcia zapobiegające ślizganiu się palca.

GPS – możliwość korzystania z dodatkowych zestawów satelitów Galileo, Glonass i QZSS

Wysokościomierz – to dodatek który umożliwia nie tylko dokładniejsze ustalenie położenia w pionie, ale sprzęgnięty z GPS i pulsometrem pozwala określić pomiar mocy biegowej z nadgarstka – to nowość niedostępna u innych producentów bez dodatkowego osprzętu.

Oprogramowanie i funkcje

Oprogramowanie jest rozbudowane i zapewnia wiele funkcji. Jak zwykle Polar wspomaga nas mocno platformą Flow. Tu należy zaznaczyć, że jest zdecydowana poprawa współpracy zegarka podczas parowania z telefonem w stosunku do poprzedników.

Dostępna jest rejestracja ponad stu rodzajów aktywności zarówno na otwartej przestrzeni jak i w pomieszczeniach. Możliwość współpracy z dodatkowymi czujnikami zarówno tętna jak i kadencji czy prędkości.

Rodzaj i ilość aktywności można bez problemu dostosować do swoich potrzeb i zainteresowań. Łatwość komponowania treningów i możliwość ustawienia treningu wielosportowego to ukłon w kierunku miłośników triathlonu.

Aby w pełni wykorzystać możliwości serii Vantage wypada mieć włączony całodobowy pomiar tętna. Uzyskujemy wtedy możliwość korzystania z informacji wygenerowanych przez funkcje Nightly Recharge, FitSpark i Sleep Plus Stages.

Czas na trening.

Zegarka używałem do rejestracji treningów rowerowych i biegowych. Bez problemu odbywa się wgranie celu treningowego i pilnowanie stref (zarówno tętna, jak i tempa). Super, że wrócono do sygnalizacji dźwiękiem (tego bardzo mi brakowało w M430). Dużo łatwiej dzięki temu pilnować przełączeń pomiędzy fazami treningu. W przypadku biegania w terenie po zaplanowanym śladzie trasa oznaczona jest właściwie. Super sprawdza się funkcja “Powrót do miejsca startu”. Żywotność sprzętu na jednym ładowaniu jest powalająca. Można zapomnieć gdzie leży kabelek  do synchronizacji z komputerem i ładowania. Co do samej synchronizacji – jeżeli zegarek podłączamy do komputera to nie ma właściwie problemu. Synchronizacja z urządzeniem mobilnym (telefon lub tablet) – jest lepiej niż u poprzedników, ale czasem trwa to nieco za długo (i nie jest to problem ilości synchronizowanych danych).

Ogólnie Polar Vantage V wygląda świetnie, bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Osoby bardzo aktywne – do których się zaliczam – będą zadowolone z szerokiego wachlarza funkcjonalności tego sprzętu.